Mean Well GSM90A12 AC Adapter 12V 6.67A 80W max 4-Pin Power Supply with Cord
★★★★★ 4.8 124 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by www.renewwoundcarecenter.com
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 17
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
80W max. 12V 6.67A AC/DC Adapter Power Supply, Connector 4-Pin, Model: GSM90A12, P/N: GSM90A12-R7B.
  • SPECIFICATIONS: Brand: Mean Well; Wattage: 80W; Output: 12V 6.67A; Worldwide Input Voltage: 100-240V~1.3-0.6A 50/60Hz; Connector tip size: 4-Pin; Model: GSM90A12 ; P/N: GSM90A12-R7B.
  • TOP QUALITY: These are professionally tested Power Supplies, designed by a manufacturer.
  • YOU WILL RECEIVE: Tested Adapter with a Power Cord together with great customer service.
UPC 723549015099
Brand Generic
Wattage 80 watts
Amperage 6.67 Amps
Portable No
Power Plug Type A - 2 pin (North American), Type B - 3 pin (North American)
Unit Count 1.0 Count
Manufacturer Mean Well.
Power Source Corded Electric
BuiltIn Media 1 adapter, 1 power cord
Input Voltage 240 Volts (AC)
Mounting Type Wall Mount
Connector Type 4-Pin
Current Rating 6670 Milliamps
Output Current 6670 Milliamps
Output Voltage 12 Volts (DC)
Frequency Range 50/60 hz
Number of Items 1
Compatible Devices Monitors
Additional Features 4-pin 12V
Warranty Description 30 days
Compatible Phone Models iphone
Connectivity Technology Proprietary 4-Pin Connector
Main Power Connector Type 2 Pin
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.8 out of 5
★★★★★
124 ratings | 51 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
87% (108)
4 stars
2% (2)
3 stars
1% (1)
2 stars
0% (0)
1 star
10% (12)